Skip to main content
 

Gelinim Mutfakta - Milföyden Kolay Su Böreği

Gelinim Mutfakta programının 25 Aralık 2018 Salı günü yayınlanan 202. Bölümünde yarışmacıların yaptığı "Milföyden Kolay Su Böreği" tarifi!

Gelinim Mutfakta - Milföyden Kolay Su Böreği
Gelinim Mutfakta - Milföyden Kolay Su Böreği

MİLFÖYDEN KOLAY SU BÖREĞİ 50 dk.

4 adet milföy

300 gr. kelebek makarna

2 yemek kaşığı zeytinyağı

180 gr. kaşar peyniri

190 gr. dil peyniri

Yarım bağ maydanoz

2 çay kaşığı Tuz

1 çay kaşığı Karabiber

Sıvı Harç için Malzemeler

yarım su bardağı süt

yarım su bardağı su

4 yemek kaşığı tereyağı / eritilmiş

2 adet yumurta

Üzeri için Malzemeler

1 adet yumurta sarısı

Su

Yapılışı:

Makarnaları tuzlu suda haşlayın, haşlanan makarnaları birbirine yapışmaması için iki yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlayarak kenara alın.Dört adet milföyün kenar kısımlarını birleştirip kare formunu oluşturduktan sonra unlu bir tezgahta merdane yardımı ile fırın kabınızın büyüklüğünde açın. Fırın kabınızı tereyağı ile iyice yağlayın ve bu açtığınız milföyü fırın kabınızın kenarlarını da kaplayacak şekilde yerleştirin.Dil peyniri ve kaşar peynirinizi uzun ince şeritler olacak şekilde kesin. Maydanozları ince ince kıyıp peynirlerle karıştırın.

Bu peynirli karışımı haşlanmış makarnanızın içerisine ekleyin ve karıştırın. Fırın kabınıza serdiğiniz milföyün içerisine yerleştirin. Bir karıştırma kabında sıvı harç için olan malzemeleri karıştırın ve makarnanın üzerine gezdirin. Tabana yaptığınız gibi dört adet milföyü unlu tezgahta kenarlarını birleştirerek fırın kabınızın boyunda açın. Makarnalı karışımı kapatacak şekilde fırın kabınıza yerleştirin. Bir bıçak yardımı ile dilimledikten sonra yumurta sarısını bir miktar su ile çırparak açın ve milföylerin üzerine fırça yardımı ile sürün.Önceden ısıtılmış 200 derece fırının taban kısmında 35 dakika pişirin.